Istoric
  Misiunea Scolii
  Strategii Dezvoltare

Scurt istoric al scolii Generale pentru Copii cu Deficiente

Scoala Generala pentru Copii cu Deficiente Targu Lapus a fost infiintata la data de 15 ianuarie 1969 sub denumirea de „scoala Ajutatoare”.
    Pentru buna functionare a scolii, prin grija Comitetului Executiv al Consiliului Popular al orasului Targu Lapus au fost desfasurate reparatii capitale, amenajarea si dotarea cu materiale. Dotarea cu mobilier si material didactic a fost asigurata prin intermediul Inspectoratului scolar al Judetului Maramures. in cladirea scolii, a carei constructie a fost facuta cu aproximatie in jurul anului 1900, a functionat Judecatoria Locala pâna in anul 1968.
    In baza deciziei nr. 121 din ianuarie 1969 a Consiliului Popular Orasenesc Tg. Lapus, cladirea scolii precum si unele mijloace fixe se transfera incepând cu data de 10 ianuarie 1969 in administrarea scolii Ajutatoare Tg. Lapus. La infiintare, scoala dispunea de urmatoarele spatii:
  • 8 sali de clasa
  • 1 directiune
  • 1 sala profesorala
  • 2 sali contabilitate
  • 1 sala secretariat
  • 2 grupuri sociale
    Ulterior au fost construite atelierele, salile si grupul social din aripa dreapta a cladirii. in anul 1983 a fost construit in prelungirea cladirii actualul club al scolii, destinat organizarii serbarilor, spectacolelor, sedintelor cu parintii etc. in anii 1992 – 1993 au fost construite si amenajate trei sali de clasa si actualul grup social, acesta fiind racordat in aceeasi perioada la sistemul de canalizare al orasului.
    In anul 1996 a fost racordata scoala la sistemul de alimentare cu gaz metan si au fost finalizate lucrarile pentru incalzirea centrala cu ajutorul substantial al unei societati de caritate engleze. in prezent, cladirea scolii cuprinde urmatoarele spatii:
  • 14 sali de clasa
  • 1 directiune
  • 1 sala profesorala
  • 1 sala contabilitate
  • 1 sala secretariat
  • 3 cabinete logopedie
  • 2 ateliere practica (din care 1 este folosit si ca sala de clasa)
  • 1 sala de sport
  • 1 biblioteca
  • 1 sala destinata arhivei
  • 1 magazie materiale
  • 1 grup social
    Spatiile pentru cazarea elevilor, in decursul anilor au fost mai multe. Internatul de baieti a functionat intr-o cladire apartinând Parohiei Ortodoxe, pentru acesta platindu-se chirie si, partial, intr-o cladire provenita dintr-o cabana forestiera, in curtea actualei cantine. Aceasta cladire este revendicata de fostul proprietar, din anul 1998 acestuia fiindu-i platita o chirie lunara de 146,08 $.
    Din anul 1982 intregul colectiv de elevi s-a mutat in caminul situat pe strada V. Alecsandri nr.6. in anul 1984 acest edificiu a fost transferat din proprietatea Trustului de Constructii Montaj Maramures santier nr.2 Baia Mare, in proprietatea scolii ajutatoare Tg. Lapus, in baza procesului verbal incheiat intre cele doua parti, la data de 04.01.1984, ca urmare a deciziei de transfer nr. 647/21.11.1983 a Comitetului Executiv al Consiliului Popular al judetului Maramures. in ceea ce priveste evolutia numerica a elevilor scolarizati in unitatea noastra de-a lungul anilor mentionam câteva cifre de referinta:
  • 1969 – 86 elevi;
  • 1973/1976 – 157 elevi;
  • 1978/1979 – 166 elevi;
  • 1983/1984 – 150 elevi;
  • 1988/1989 – 151 elevi;
  • 1994/1995 – 154 elevi;
  • 1999/2000 – 168 elevi;
  • 2003/2004 – 162 elevi.
    La infiintarea scolii, elevii au servit masa la cantina Liceului din Tg. Lapus, iar incepând cu anul 1971 in actuala cantina care are o capacitate de 80 locuri pe serie existând posibilitatea prepararii hranei pentru 200 elevi pe zi. incepând cu luna august 2000 internatul si cantina scolii au fost preluate de catre Directia Judeteana pentru Protectia Drepturilor Copilului odata cu infiintarea Centrului de Plasament pentru Copii scolari cu Deficiente Tg. Lapus. in urma semnarii protocolului din 03.07.2001 incheiat intre Ministerul Educatiei si Cercetarii – prin Inspectoratul scolar al Judetului Maramures si Consiliul Judetean Maramures, scoala Generala pentru Copii cu Deficiente Tg. Lapus a fost preluata de Catre Consiliul Judetean, sub tutela caruia functionam si in prezent.
    Privind evolutiv situatia cadrelor didactice se constata ca, daca la inceput numarul celor necalificate a fost mai mare, pe parcursul anilor balanta s-a inclinat in favoarea celor calificate, desi acoperirea unor posturi s-a facut si cu cadre didactice necalificate, acest lucru datorându-se faptului ca unele posturi nu au avut viabilitate.
Site creat de Bud Iulian. Copyright © 2005