Misiunea scolii
  Misiunea Scolii
  Strategii Dezvoltare
  Contact
      Conform politicii educationale a MECT privind realizarea coordonatelor majore ale reformei în invatamant (calitate, eficienta, echitate), Scoala Generala pentru Copii cu Deficiente Targu Lapus si-a propus pentru perioada 2003-2008 urmatoarele obiective Si strategii de dezvoltare:

1. Viziunea

Egalizarea sanselor de integrare socio-profesionala a copiilor cu cerinte educative speciale cu ale absolventilor învatamantului de masa, indiferent de religie, etnie sau grad de handicap.

2. Misiunea

Asigurarea continuitatii scolarizarii elevilor cu CES în aceeaSi unitate prin crearea claselor din cadrul scolii de Arte si Meserii în concordanta cu posibilitatile elevilor dar si cu cerintele privind forta de munca din zona.

3. Tinte strategice

- reconsiderarea managementului la nivelul Scolii Si al clasei în perspectiva egalizarii Sanselor;
  - încadrarea Scolii cu personal calificat, sensibil la dificultatile cu care se confrunta elevii cu CES;
  - crearea unui climat de siguranta fizica Si de încredere în fortele proprii pentru elevii Scolii;
  - serviciile educationale sa se adreseze cât mai multor categorii de dizabilitati;
  - asigurarea bazei materiale Si a mijloacelor moderne de instruire Si educatie la standardele cerute;
Site creat de Bud Iulian. Copyright © 2005